Ett med hästen av Sally Swift

ETT MED HÄSTEN är den fösta boken om centrerad ridning och handlar om hur man kan förbättra sin ryttarkänsla. Genom att behärska sin egen kropp och använda den på ett medvetet sätt kan man uppnå harmoni med hästen, menar författaren Sally Swift. Att rida centrerat handlar om att känna till sin egen kropp det handlar om att förstå hur hästen upplever ryttaren och vilka förutsättningar du som ryttare ger din häst. För att åstadkomma detta finns handfasta övningar. Många av dem är på marken, utan häst. Det gäller att föreställa sig och skapa en känsla som du sedan kan återkalla på hästryggen.

Sally Swift har skapat en metod och ett språk som just har till syfte att ge instruktörer och ryttare verktyg för att lära ”ryttarkänsla”. Många fler ryttare kan komma in i den skara som tillägnat sig denna känsla och också kortar tiden att komma dit. Frustrationen hos elever (och också hos vissa lärare) kommer att minska och många hästar kommer att få ett längre och behagligare liv för att deras ryttare sitter mjukare och mer balanserat i sadeln” Alexander- och Feldenkraismetoden har inspirerat Sally Swift och hon har anpassat dessa metoder till ryttarens och hästens specifika förutsättningar. Detta gör att Centrerad Ridning är en ryttarpedagogik som lämpar sig väl för ryttare med handikapp eller fysiska nedsättningar.

Den här boken har inte i första hand tillkommit för att lära någon rida, säger författaren. Hon vill i stället presentera ett nytt sätt att se på ridningen, en metod som bygger på bilder och tankegångar som hon utvecklat under många år som instruktör. Det är en metod som lämpar sig för hopp- och jaktridning lika väl som för vanlig motionsridning.

Nyckelordet är balans, det fina samspelet mellan häst och ryttare. Ett drastiskt och många gånger förbluffande bildspråk – tänk dig att din kropp är sammansatt av byggklossar, att lårbenen är rörliga simfötter, låt korsbenet falla till marken, låt benen växa så långa att de vilar mot marken, låtsas att dina armar och tyglarna är mjuka brandslangar, var en polkagrispelare – och illustrationer därtill gör kristallklart hur du ska manövrera din och hästens kropp för att nå fram till idealet: att vara ett med hästen.

”Denna bok är den absolut märkligaste instruktionsbok i ridning jag någonsin läst. Hennes bildspråk är magnifikt, alltid logiskt och träffande… Sammanfattningarna efter varje kapitel och illustrationerna framhäver ytterligare bokens höga kvalitet.” Anders Gernandt Legendarisk tv-kommentator

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

*

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>